Pētera Martinsona grafiku izstāde

29. jūnijā plkst. 16 RTU Arhitektūras fakultātē atklās latviešu mākslinieka, keramiķa Pētera Martinsona (1931-2013) tušas zīmējumu izstādi no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas.

Izstādē būs skatāmi divdesmit trīs dažāda izmēra tušas zīmējumi ar akvareļu krāsainību, kas tapuši vairāk nekā divdesmit gadu garumā un ir nozīmīga mākslinieka atstātā mantojuma sastāvdaļa.

Izstādē eksponētie tušas zīmējumi ir viena no Pētera Martinsona radošās darbības izpausmēm, kam aktīvāk viņš pievērsās 20. gadsimta 70. gados. Iepriekš izstādīti kopā ar keramiku, šoreiz izcelti kā atsevišķi, glīti ierāmēti mākslas darbi, atklājot arī iepriekš neeksponētus, mazāk zināmus mākslinieka mēģinājumus – tušas zīmējumus ar akvareļu radīto krāsainību.
Pēterim Martinsonam būtiska ir arī izstādei izvēlētā vieta – Ķīpsala. Radoši eksperimentālā keramikas darbnīca – Ķīpsalas keramika – bija pirmā mākslinieka radošo ieceru realizācijas vieta, ideju un pieredzes apmaiņas centrs, kurā viņš strādāj ilgus gadus. 1987. gadā Ķīpsalas izstāžu zālē bija skatāma nozīmīga P. Martinsona personālizstāde, kur līdzās akmens masas traukiem pārliecinošu ekspozīcijas telpu ieņēma arī tušas zīmējumi – vairāki simti lapu. Šoreiz izstādē skatāmi divdesmit trīs dažāda izmēra tušas zīmējumi no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas, kas tapuši divdesmit gadu garumā (1979–2009).

P. Martinsons ieguvis arhitekta kvalifikāciju. Keramikai pievērsies nejauši 32 gadu vecumā, pēc tam, kad vairākus gadus bija strādājis augstskolā iegūtajā profesijā. Pirmo keramikas izstādi Pēteris Martinsons sarīkoja 1964. gadā, un viņa novatoriskie ģeometrisku formu darbi radīja satraukumu latviešu keramiķu vidū, kuri pārsvarā sekoja etnogrāfiskiem paraugiem.
Paralēli darbam ar keramiku, P. Martinsons ir arī zīmējis, nodarbojies ar scenogrāfiju, kā arī filmējies kā aktieris. Bijis Latvijas Mākslas akadēmijas pedagogs, vadījis tās Keramikas nodaļu.

P. Martinsona darbi ir vairāku Latvijas, ārzemju muzeju un galeriju īpašumā: Latvijas Mākslas fondā, Dekoratīvi Lietišķās mākslas muzejā Rīgā, Krievijas mākslas fondā, Ariana muzejā Šveicē, privātkolekcijā Japānā.

P. Martinsona izstāde fakultātes telpās būs skatāma līdz 30. jūlijam.